ЮРИДИЧНІ ГАРАНТІЇ ДЛЯ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ, ЩО МАЮТЬ СТАТУС ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНОЇ ОСОБИ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2020.40.217605Ключові слова:
юридичні гарантії, трудові відносини, пільги, переваги, працевлаштування, внутрішньо переміщені особи, науково-педагогічні працівники, заклад вищої освітиАнотація
Метою статті є дослідження проблеми реалізації та ефективності юридичних гарантій у галузі соціально-трудових правовідносин, які надаються науково- педагогічним працівникам, що мають статус внутрішньо переміщеної особи. Стаття присвячена проблемам реалізації та ефективності юридичних гарантій, які надаються науково- педагогічним працівникам, що мають статус внутрішньо переміщеної особи. Автор обґрунтовує та аналізує ефективність пільг та переваг, що надаються науково- педагогічним працівникам, що мають статус внутрішньо переміщеної особи при виникненні, зміні та припиненні трудових та соціально-правових відносин. Хоча в науковій літературі і містяться публікації, щодо правового захисту внутрішньо-переміщених осіб, на даний час існує досить невелика кількість досліджень в площині трудового права і права соціального захисту, які б комплексно охоплювали проблему повноти та ефективності юридичних гарантій, що надаються науково- педагогічним працівникам, що мають правовий статус внутрішньо переміщеної особи. Вирішення поставлених завдань здійснювалось за допомогою використання таких методів, як аналіз та узагальнення наукової, науково-популярної літератури та нормативно-правових актів які надають пільги та переваги науково- педагогічним працівникам, що мають статус внутрішньо переміщеної особи. Автор пропонує внести певні зміни та доповнення в чинне законодавство, яке регулює правовідносини в галузі надання соціально-трудових гарантій науково- педагогічним працівникам, що мають статус внутрішньо переміщеної особи. Абзац 1 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів № 505 від 01.10.2014 р. викласти у наступній редакції: «Грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім’ї має у власності житлове приміщення (частину житлового приміщення), яке, за своєю площею, придатне для проживання (з розрахунку 13,65 квадратних метрів на одну особу), що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території. Доповнити ст. 42-1 КЗпП частиною другою наступного змісту: «Працівник який вимушений був звільнитися з місця роботи у результаті або з метою уникнення негатив- них наслідків збройного конфлікту чи техногенного характеру і має статус внутрішньо переміщеної особи, має переважне право на укладення трудового договору у разі поворотного прийняття на роботу при поновленні Україною контролю над територією де знаходиться місце роботи такого працівника». Практична цінність статті полягає в обґрунтуванні і аналізі соціально-правових гарантій, що надаються внутрішньо переміщеним особам, які працюють у закладах вищої освіти, а також внесення пропозицій щодо удосконалення соціального і правового захисту внутрішньо переміщених осіб.
Посилання
Mykytenko, E.V. (2015) Zagalni problem realizatsii pravovogo status vnutrishnjo peremisshenyh osib. Jurydychnyj naukovyj elektronnyj zhurnal. № 4, 315 p. [in Ukrainian].
Kozynets, I.G., Shestak L.V. (2014) Mizhnarodni standarty zahystu ta dopomogy vnutrishnjo peremisshenym osobam. Molodyj vchenyj № 12 (15) 1, 328 p. [in Ukrainian].
Ofitsijnyj veb-portal Ministerstva sotsialnoi polinyky Ukrainy. URL: https://www.msp.gov.ua/news/14748. html [in Ukrainian].
Edynyj veb-portal organiv vykonavchoi vlady Ukrainy. URL: https://www.kmu.gov.ua/ua/news/249753713 [in Ukrainian].
Pro zabezpechennia prav i svobod vnutrishnio peremischenyh osib: Zakon Ukrainy vid 20.10.2014 № 1706- VII. (2015) Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy № 1. St. 1. [in Ukrainian].
Instruktsiia pro poriadok vedennia trudovykh knyzhok pratsivnykiv: Nakaz Ministerstva sotsialnoi polityky Ukrainy № 720/1642/5 vid 06.10.2014 (2014). [in Ukrainian].
Pro robotu za sumisnytstvom pratsivnykiv derzhavnyh pidpryemstv, ustanov i organizatsii, iaki peremistuiutsia z raioniv provedennia antyterorestychoi operatsii. Postanova Kabinetu ministriv Ukrainy vid 04.03.2015 № 81. (2015). Ofitsiinyi visnyk Ukrainy, № 20, St. 554. [in Ukrainian].
Pro zhytlovyi fond sotsialnoho pryznachennia: Zakon Ukrainy № 3334-IV vid 12.01.2006 (2006) Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, № 19-20, St. 159. [in Ukrainian].
Pro nadannia shchomisiachnoi adresnoi dopomohy osobam, yaki peremishchuiutsia z tymchasovo okupovanii terytorii Ukrainy i raioniv provedennia antyterorystychnoi operatsii: Postanova KMU № 505 vid 01.10.2014 (2014). Ofitsiinyi visnyk Ukrainy, 80. St. 2271. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).