ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМИ ОБРОБКИ ПОПЕРЕДНЬОЇ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ПАСАЖИРІВ (API/PNR) ЯК ІНСТРУМЕНТУ ПРОТИДІЇ ТРАНСКОРДОННИМ ЗАГРОЗАМ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2021.44.245090Ключові слова:
прикордонна безпека, транскордонні загрози, прикордонний контроль, пункти пропуску для повітряного сполучення, API/PNR, біометріяАнотація
У статті сформульовано практичні рекомендації щодо впровадження системи обробки попередньої інформації про пасажирів (API/PNR) в контексті її використання як інструменту протидії транскордонним загрозам. Проаналізовано національні підходи до правової регламентації процедур збору, зберігання та обробки даних API/PNR про авіапасажирів. Так як повноцінна система обробки попередньої інформації про пасажирів в Україні відсутня і на сьогодні виконується лише перевірка API інформації щодо національних баз даних, на підставі проведеного огляду зарубіжного досвіду визначено тактичні завдання для запровадження системи в Україні. Аргументовано, що впровадження такої системи сприятиме забезпеченню більш ефективного та надійного захисту прикордонної безпеки, оскільки: допоможе вдосконалити прикордонний контроль та підвищити ефективність боротьби з тероризмом, організованою злочинністю, а також сприятиме врегулюванню міграції; дозволить зменшити робоче навантаження співробітників прикордонного контролю за рахунок використання технологій та автоматизованих засобів; покращить сприйняття громадянами безпеки та сприятиме більш комфортному та швидкому пропуску законослухняних пасажирів; до- повнить процедури перевірки даних (перевірки паспортів за базами даних). Запропоновано порядок дій щодо запровадження системи, який включатиме: розробку потреб та цілей, визначення основних параметрів національної системи, формування правового забезпечення функціонування системи (забезпечення гарантій захисту персональних даних, правова регламентація збору, обміну та обробки отриманих даних), налагодження механізму міжвідомчої взаємодії.
Посилання
Філіппов С. О. Окремі аспекти використання даних про пасажирів (API/PNR) в інтересах прикордонної безпеки. Правова держава. 2021. № 43. С. 169‑176.
Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації: Закон України від 21 березня 2017 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1965‑19#Text.
Council Directive 2004/82/EC of 29 April 2004 on the obligation of carriers to communicate passenger data URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32004L0082&from=en.
Приложение II Руководящих указаний PNR WCO/IATA/ICAO PASSENGER LIST MESSAGE (PAXLST) IMPLEMENTATION GUIDE October 2013 Version 3.0.
Law of the Republic of Poland on the processing of data concerning the movement of passengers from 09.05.2018.
Immigration and Refugee Protection Act (S.C. 2001, p. 27).
Customs Act R. S.C., 1985, c. 1 (2nd Supp.) Passenger Information (Customs) Regulations SOR / 2003‑219.
Directive (EU) 2016/681 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the use of passenger name record (PNR) data for the prevention, detection, investigation and prosecution of terrorist offences and serious crime. URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ EN/ALL/?uri=CELEX%3A32016L0681.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).