ПУБЛІЧНО-ПРАВОВИЙ ДОГОВІР В АДМІНІСТРАТИВНОМУ ПРАВІ НІМЕЧЧИНИ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2022.47.265281Ключові слова:
публічно-правовий договір, адміністративний акт, адміністративний орган, адміністративний акт за вимогою, форми управлінських дій, адміністративний акт з додатковими умовами, рівнозначні підлеглі стосунки, теорія особливого права, теорія приватноправового адміністративного праваАнотація
Стаття присвячена публічно-правовому договору в адміністративному праві Німеччини. Розглянуто питання співвідношення публічно-правового договору та адміністративного акту в контексті принципу свободи вибору форми дії адміністративних органів. Зроблено аналіз законодавчої бази публічно-правового договору. Перш за все, це охоплює детальний розгляд § 54 Закону про адміністративний процес як центральної норми публічно-правового договору, так само позначені питання обмежень у правозастосовчій практиці § 54 ЗАП.
Наряду з цим, розглянуто й конституційний бекграунд публічно-правового договору. Особлива увага при цьому надана принципу правомірності дій органів управління та його двом основним компонентам: принципу верховенства закону та принципу дотримання закону, які різною мірою мають вплив на публічно-правовий договір. Розглянута в статті подвійна природа публічно-правових договорів, в першу чергу, пов’язана з тим, що сам публічно-правовий договір безпосередньо є фігурою як матеріального так і процесуального права.
Проаналізовані відмінні риси публічно-правового договору в контексті його розмежування від інших форм реалізації своїх повноважень адміністративними органами влади. В першу чергу, це зачіпає адміністративний акт на вимогу як найбільш близького до публічно-правового договору через його зовнішні прояви. Так само це зачіпає й адміністративний акт з додатковими умовами, через те, що він володіє характеристиками, що вводять в оману, схожими з договірними відносинами.
В зв’язку з цим, зроблено огляд безпосередньо самого предмету договору як вирішального чинника, що дозволяє класифікувати його як договір, укладений в сфері публічного адміністративного права. Розглянута роль теорії особливого права та її вплив на процес індикації публічно-правового договору. В зв’язку з цим, розглянуто й кульгаючий взаємний договір, як особлива форма публічно-правового договору.
Особливе місце в статті надано питанням термінології. Зроблено висновок, що в українському адміністративному праві немає аналогів та схожого підходу не тільки до питання класифікації, а й співвідношення розглянутих термінів, які розвинуло німецьке адміністративне право.
Посилання
Bonk, Heinz Joachim/ Neumann, Werner/Siegel, Thorsten. VwVfG § 61. Verwaltungsverfahrensgesetz. Kommentar. 2018.
Brüning, Christoph / Bosesky, Pino. § 54 /VwVfG. Mann/Sennekamp/Uechtritz (ed.) 2019.
Fehling, Michael. § 54 VwVfG / Verwaltungsrecht. Kommentar. Kastner, Berthold/ Störmer, Rainer. 5. Auflage. 2021. 3462 s.
Gurlitt, Elke. § 30 / Allgemeines Verwaltungsrecht. Ehlers / Pünder (Hrsg.). 2002. 1000 s.
Gurlit, Elke. Verwaltungsvertrag und Gesetz. 2000. 692 s.
Maurer, Hartmut/ Waldhoff, Christian. Allgemeines Verwaltungsrecht. 2002. 872 s.
Rozek. VwVfG § 54 Zulässigkeit des öffentlich-rechtlichen Vertrags. / Schoch/ Schneider, Verwaltungsrecht. 2002.
Rozek. VwVfG § 54 Zulässigkeit des öffentlich-rechtlichen Vertrags. / Schoch/ Schneider, Verwaltungsrecht. 2021.
Tegethoff, Carsten. / Verwaltungsverfahrensgesetz Gebundene Ausgabe. Ulrich Ramsauer/ Ferdinand O. Kopp (Herausgeber). 18. Juli 2019. 2002 s.
Thiele, Alexander. /Verwaltungsverfahrensgesetz. Pautsch / Hoffmann (Hrsg.) 2. Auflage. 2021. 1082 s.
Schlette, Volker. Die Verwaltung als Vertragspartner. 2019; 2000. 777 s.
Schliesky, Utz. / Verwaltungsverfahrensgesetz. Knack / Henneke (Hrsg.). 2019. 1764 s.
Schnapp, F. Öffentliche Verwaltung und privatrechtliche Handlungsformen // DÖV 1990. S. 826 ff.
Spannowsky, Willy. Grenzen des Verwaltungshandelns durch Verträge und Absprachen. // Tübinger Schriften zum Staats- und Verwaltungsrecht. 1993/94. Band 26. S. 587
Storr, Stefan / Schröder, Rainer. Allgemeines Verwaltungsrecht. Lehrbuch. 2., Auflage. 2021. 340 S.
Ziekow, Jan /Siegel, Thorsten. Entwicklung und Perspektiven des Rechts des öffentlich-rechtlichen Vertrages. // VerwArch № 94. 2003. S. 593-608
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).