АДВОКАТСЬКА ТАЄМНИЦЯ ЯК ГАРАНТІЯ КОНФІДЕНЦІЙНОГО СПІЛКУВАННЯ АДВОКАТА З КЛІЄНТОМ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2023.49.276015Ключові слова:
адвокатська етика, відносини адвоката з клієнтомАнотація
У статті висвітлюються питання щодо застосування принципу конфіденційності адвокатської діяльності як одного з найбільш важливих принципів адвокатської професії. Конфіденційність адвокатської діяльності полягає, насамперед, у гарантуванні конфіденційності спілкування адвоката із клієнтом. Таке спілкування є особливим за своєю природою та відображає соціальне призначення адвокатури у громадянському суспільстві демократичної держави.
У статті визначено, що у нормативно-правовому регулюванні адвокатської діяльності принцип конфіденційності спілкування адвоката із клієнтом розкривається через поняття адвокатської таємниці. Адвокатська таємниця є видом професійних таємниць. Її призначенням є нерозголошення відомостей, що стали відомі адвокатові внаслідок звернення до нього клієнта, і сам факт такого звернення. Вказана інформація у своїй сукупності складає предмет адвокатської таємниці.
У статті доведено, що адвокатська таємниця не є абсолютною категорією та має свої об’єктивно визнані законодавцем межі. В сучасних умовах такі межі мають бути доповнені та деталізовані. Тим не менше у наукових колах точаться дискусії щодо характеру і природи адвокатської таємниці як гарантії конфіденційного спілкування адвоката з клієнтом.
У статті констатується, що випадки порушення адвокатами принципу конфіденційності адвокатської діяльності є непоодинокими. Випадки розголошення адвокатом відомостей, що становлять предмет адвокатської таємниці, негативно відображаються на адвокатурі загалом. Такі випадки мають бути мінімізовані. За вчинення розголошення відомостей, які становлять предмет адвокатської таємниці, адвокат має неминуче притягуватись до дисциплінарної відповідальності.
У статті запропоновано заходи із посилення контролю за дотриманням адвокатами принципу конфіденційності спілкування з клієнтом шляхом забезпечення достатніх та належних умов зберігання інформації, що становить предмет адвокатської таємниці.
Посилання
On advocacy and advocacy: Law of Ukraine dated 07/05/2012. No. 5076-VI. URL: http://surl.li/bvzhp [in Ukrainian].
Nasadyuk O. S. (2013). Non-absolute secret. Ukrainian lawyer. No. 10(38). P. 36. [in Ukrainian].
Markin S. I. (2019). Lawyer’s secrecy as an element of the system of professional secrecy. Actual problems of domestic jurisprudence. Special issue. P. 99. [in Ukrainian].
Recommendation No. R (2000) 21 of the Committee of Ministers to member states on the freedom of professional activity of lawyers: Adopted by the Committee of Ministers of the Council of Europe at the 727th meeting of deputy ministers on 10.25.2000. URL: http://surl.li/flteg [in Ukrainian].
Rules of lawyer ethics: approved by the Reporting and Electoral Congress of Lawyers on June 9, 2017, with changes approved by the Congress of Lawyers of Ukraine on February 15, 2019. URL: http://surl.li/bvzhu [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).