УПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМИ API/PNR У СФЕРУ ПРОТИДІЇ ТЕРОРИСТИЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2023.49.276030Ключові слова:
тероризм, інтерв`ювання, API/PNR, профайлінг, оперативно-розшукові підрозділи, прикордонна безпека, антитерористичне законодавствоАнотація
Дана стаття присвячена перспективам розгортання та функціонування в Україні системи попередньої інформації про пасажирів (API) та реєстраційних записів пасажирів (PNR). У роботі проаналізовано проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення боротьби з тероризмом» та наведено аргументи щодо необхідності його вдосконалення.
Зазначено, що система заходів у сфері протидії терористичній діяльності, у зв’язку з обранням Україною курсу до європейської та євроатлантичної інтеграції, повинна відповідати загальновизнаним практикам боротьби з тероризмом, у тому числі, міжнародним, а також наявному рівню терористичних загроз. Очевидно, що це пов’язано, насамперед, з розв’язаною війною з боку російської федерації.
У статті наведено аргументи на користь окремих елементів удосконалення антитерористичного законодавства, зокрема, доцільності визначення суб’єктів і підрозділів, які найдоцільніше наділити повноваженнями роботи з системою API/PNR. Також акцентовано увагу на те, що дієвість його застосування прикордонниками під час виконання ними службових обов’язків з охорони державного кордону України може бути підвищена шляхом комплексного використання разом з методикою профайлінгу. Профайлінг широко застосовується за кордоном і вже довів свою високу ефективність.
Отже, одним з головних завдань у сфері протидії терористичній діяльності на державному кордоні України є всебічне посилення спроможностей загальнодержавної системи боротьби з тероризмом шляхом упровадження сучасних інформаційно-аналітичних рішень.
Посилання
Antupenko V. F. (1999). Terrorism: criminological and criminal law characteristic. Kyiv. 61 p. [in Ukrainian].
On combating Terrorism: Law of Ukraine from 20 of march 2003 № 638-ІV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/en/638-15?lang=uk#Text [in Ukrainian].
On Ratification of the Additional protocol for Council of Europe Convention on the prevention of terrorism: Law of Ukraine from 20 of september 2022 № 2589-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2589-IX#Text [in Ukrainian].
On making changes to some legislative acts of Ukraine about improving the struggle with terrorism: Draft Law of Ukraine from 05 may 2022 №7349. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/pubFile/1288565 [in Ukrainian].
About the State program of aviation security of civil aviation: Law of Ukraine from 21 march 2017 № 1965-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1965-19#Text [in Ukrainian].
On approval of the Strategy of Integrated Border Management for the period until 2025: order of the Ukrainian Cabinet of Ministers from 24 july 2019 № 687-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/687-2019-%D1%80#Text [in Ukrainian].
Filippov S. O. (2019). Kryminolohichni zasady protydiyi transkordonniy zlochynnosti : dys. … dokt. yuryd. nauk: spets. 12.00.08 / NADPSU; DDUVS. Khmelʹnytsʹkyy. 561 s. [in Ukrainian].
Filippov S. О. (2021). Some aspects of using passenger data (API/PNR) in support of border security. Constitutional State. № 43. P. 169-176. [in Ukrainian].
Psychology of profiling. Tutorial. Yu. V. Rul, T. O. Martunova. Kyiv, 2008. 236 p. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).