ПРИНЦИП СВОБОДИ ДОГОВОРУ ПРИ УКЛАДАННІ УГОД НА ПЕРВИННОМУ РИНКУ НЕРУХОМОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2023.49.276036Ключові слова:
принцип свободи договору, інвестування в нерухомість, договір на ринку нерухомостіАнотація
У статті встановлено нормативно-правову базу, якою регулюються основні засади дії та застосування принципу свободи договору, зокрема, визначено акти міжнародного права та законодавства України в цій галузі. Проаналізовано доктринальні підходи до питання щодо дії принципу свободи договору. З’ясовано, що в класичному вигляді для реалізації принципу свободи договору обидві його сторони повинні мати реальну практичну можливість обрати тип та вид угоди, спільно з’ясувати усі її істотні умови, запропонувати контрагенту певні зміни та, за погодженням, внести такі зміни до положень договору.
Досліджено проблематику нормативно-правового регулювання меж застосування принципу свободи договору у сфері нерухомості, зокрема при укладанні угод на первинному ринку. Встановлено актуальний стан договірної діяльності у відповідній галузі та виявлено, що тривалий час такий принцип повною мірою de facto діяв лише для забудовників та надавав їм можливість виробляти та застосовувати велику кількість схем залучення інвестицій шляхом укладання непоіменованих договорів, що містили в собі елементи одразу двох, а подеколи й трьох чи навіть більшої кількості видів договорів з різними умовами.
Разом з тим зазначено, що 15 серпня 2022 року Верховна Рада України ухвалила Закон України № 2518-IX «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», яким запроваджено певну реформацію дії принципу свободи договору на первинному ринку нерухомості, що характеризується регламентацією чітких імперативних меж його застосування у відповідних правовідносинах.
Проаналізовано відповідні положення наведеного законодавчого акту, зокрема у контексті сталої законодавчої бази, та зроблено висновок щодо актуальності та доцільності запровадження законодавцем відповідного, більш жорсткого, нормативно-правового регулювання у сфері нерухомості.
Посилання
Shevchenko V. V. (2013). Sutnist principu svobodi dogovoru ta yogo znachennya u zemelnomu pravi Ukrayiny. Vcheni zapuski Tavriys’kogo national’nogo universitetu imeni V. I. Vernads’kogo. № 2-1 (P. 1). S. 445-451 [in Ukrainian].
Shcherbina V. S. (2014). Do pitannya shodo principiv gospodars’kogo prava. Visnyk Pivdennogo regional’nogo zentru Natcional’noi academii pravovih nauk Ukrayiny. № 1. S. 85-92 [in Ukrainian].
Belyanevich O. A. (2004). Princip svobodi dogovoru za Civil’nim i Gospodars’kim kodeksami Ukrayiny. Visnyk Kiyvs’kogo nacional’nogo universitetu imeni Tarasa Shevchenka. Uridichna nauka. № 60-62. S. 64-68 [in Ukrainian].
Bityuk P. (2017). Do pitannya pro spivvidnoshennya dobrosovisnosti ta svobodi dogovoru. Pidpriemnistvo, gospodarstvo i pravo. № 8. S. 65-70 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).