ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА: АДАПТАЦІЯ ДО ПОТРЕБ ОСОБИСТОСТІ У СВІТЛІ АНТРОПОЦЕНТРИЧНИХ ЦІННОСТЕЙ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2023.52.291731Ключові слова:
конституційне право на освіту, освіта, регулювання права на освіту, рівний доступ до освіти, інклюзивна освіта, антропоцентричний підхідАнотація
Дана наукова стаття присвячена вивченню проблеми інклюзивної освіти в контексті сучасних антропоцентричних цінностей. Автором здійснюється аналіз реалізації інструментів інклюзивної освіти в процесі адаптації до потреб особистості в умовах антропоцентризму, орієнтованого на визнання і захист прав та гідності кожного індивіда. У статті розглядаються основні принципи інклюзивної освіти, що спрямовані на впровадження середовища, що сприяє розвитку різноманітних талантів та забезпеченню доступу до освіти для всіх. У статті акцентується увага на необхідності врахування індивідуальних потреб учнів із різними особливостями, включаючи фізичні, психічні та соціальні ознаки. Проводиться аналіз термінологічної наповненості антропоцентризму та інклюзивності як політико-правових явищ. У статті досліджується вплив антропоцентричних цінностей на інклюзивну освіту. Здійснюється аналіз викликів адаптації освіти до індивідуальних потреб особистості. Висвітлюються концептуальні аспекти інклюзивної освіти та окреслюється роль особистості в освітньому процесі.
Стаття спрямовується на підвищення усвідомленості про важливість інклюзивної освіти та її ролі в формуванні гармонійного суспільства, де кожна особистість має можливість розкрити свій потенціал та внести власний внесок у розвиток суспільства. Актуальність дослідження полягає також в наростаючій потребі сучасного суспільства у розвинутій системі інклюзивної освіти, яка б враховувала індивідуальні потреби кожного учня. У змінюваному антропоцентричному контексті, де акцент робиться на захисті та визнанні прав кожної особистості, інклюзивна освіта стає ключовим чинником формування гармонійного суспільства. Дана стаття вносить важливий внесок у розуміння та розвиток інклюзивної освіти, пропонуючи конкретні рекомендації для адаптації освітніх систем до потреб різноманітних учнів, що є критично важливим в контексті постійно зростаючого різноманіття учнівської аудиторії та прагнення до створення інклюзивного суспільства.
Посилання
Konstitutsiya Ukrayini vid 28 chervnya 1996 roku. Vidomosti Verhovnoyi Radi Ukrayini. 1996. No. 30. P. 141 [in Ukrainian].
Slavova N. O. (2013). Genezis poglyadiv na pravotvorchist u pratsyah misliteliv antichnosti. Evropeyski perspektivi. No. 1. P. 18-22 [in Ukrainian].
Moroz O. (2013). Antropotsentrizm religiyno-fIlosofskih poglyadiv tserkovnih diyachiv Volini kintsya ХІХ – pochatku ХХ stolittya. Problemi gumanitarnih nauk. Seriya: Filosofiya. Iss. 31. P. 187-198 [in Ukrainian].
Popova T. S. (2020). Printsip antropotsentrizmu yak kategoriya suchasnogo movoznavstva; nauk. ker.: S. O. Shvachko // Perekladatski innovatsiyi: materiali Х Vseukrayinskoyi studentskoyi naukovo-praktichnoyi konferentsiyi, m. Sumi, 20-21 bereznya 2020 r. / Redkol.: S. O. Shvachko, I. K. Kobyakova, O. O. Zhulavska ta In. Sumi: SumDU. P. 159-161 [in Ukrainian].
Yakimovich Ya. V. (2019). Antropotsentrizm u derzhavniy vladi: konstitutsiyniy oglyad empirichnih faktiv derzhavnogo pravlinnya v Ukrayini. Pravo ta derzhavne upravlinnya. No. 3(36), vol. 1. P. 59-65 [in Ukrainian].
Mischik L. I. (2012). Inklyuzivna osvita yak umova sotsializatsiyi ditey-invalidiv u protsesi navchannya. Zbirnik naukovih prats Hmelnitskogo Institutu sotsIalnih tehnologiy Universitetu «Ukrayina». No. 5. P. 139-142 [in Ukrainian].
Kolupaeva A. A. (2009). Inklyuzivna osvita: realiyi ta perspektivi: Monografiya. K.: «Sammit-Kniga». 272 p. [in Ukrainian].
Manzhos E. O. (2019). Inklyuzivna osvita na suchasnomu etapi rozvitku osvitnoyi galuzi. Pedagogika formuvannya tvorchoyi osobistosti u vischiy i zagalnoosvitniy shkolah. No. 62, vol. 1. P. 59-62 [in Ukrainian].
Matveeva N. (2017). Inklyuzivna osvita v Ukrayini: sotsialno-pedagogichniy aspekt. Osvitniy prostir Ukrayini. Iss. 11. P. 180-187 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).