ЗАГАЛЬНОФІЛОСОФСЬКИЙ ТА ЮРИДИЧНИЙ АСПЕКТИ КАТЕГОРІЇ «ЦІЛЬ» ЯК ЕЛЕМЕНТУ ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ В АДМІНІСТРАТИВНОМУ ПРАВІ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2024.54.304863Ключові слова:
ціль, цілепокладання, адміністративне право, норми адміністративного праваАнотація
У статті були розкриті загальнофілософські та юридичні аспекти категорії «ціль» як елементу цілепокладання норм адміністративного права. Зроблено наголос на тому, що: 1) в теорії права поняття «право в об’єктивному сенсі» визначається як результат нормотворчої діяльності та характеризується як система правових норм; 2) реальну реалізацію цілі права в об’єктивному сенсі набувають через правотворчу діяльність та через інші форми реалізації права; 3) «норма права» як статичне явище має свої цілі, адже вони формуються суб’єктом нормотворення і є результатом його цілепокладання; 4) «право» як загальне поняття, яке характеризує всі загальнообов’язкові правила поведінки, що містяться в джерелах національного законодавства, теж має свої цілі, основні з яких сформувалися ще у стародавні часи, але це не виключає можливість кореляції таких цілей у майбутньому. Встановлено, що дослідження цілі як ключової категорії цілепокладання норм адміністративного права, припускає її дослідження, з одного боку, як загальнофілософського чи загальносоціологічного поняття, яке притаманне всім видам цілеспрямованої діяльності (загальнофілософський аспект), а, з іншого, як багатоаспектного поняття, яке може набувати своїх змістовних особливостей в залежності від рівня правового регулювання, суб’єкта цілепокладання чи сфери суспільних відносин, де реалізуються відповідні норми права (юридичний аспект).
Посилання
Fuller Lon L. (1999). Moral prava: Per. Z anhl. N. Komarova. Kyiv: Sfera. 232 p. [in Ukrainian].
Kotenko O. A. (2013). Pravo yak rehuliator suspilnykh vidnosyn: teoretychni pytannia efektyvnosti: dys. na zdob. nauk. stup. kand. yuryd. nauk za spetsialnistiu 12.00.01; Instytut derzhavy i prava im. V. M. Koretskoho NAN Ukrainy. Kyiv. 229 p. [in Ukrainian].
Kantor N. Yu. (2022). Zasady formuliuvannia tsiley norm administratyvnoho prava. Pravova Pozytsiia. No. 4(37). P. 51–54 [in Ukrainian].
Kantor N. Yu. (2022). Okremi aspekty vykorystannia tsilepokladannia yak metodolohichnoho pryiomu doslidzhennia administratyvnoho prava. Analitychno-Porivnialne Pravoznavstvo. No. 6. P. 225–230. [in Ukrainian].
Svidomist: ontolohichnyi status. Kurs lektsii z filosofii. URL: http://surl.li/uqkfk [in Ukrainian].
Romanchykov V. I. (2007). Osnovy naukovykh doslidzhen. Navchalnyi posibnyk. Kyiv: Tsentr uchbovoi literatury. 254 p. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).