ПРАВОВА ПРИРОДА ОДНОРАЗОВОЇ ГРОШОВОЇ ДОПОМОГИ У РАЗІ ЗАГИБЕЛІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2024.55.311962Ключові слова:
спадкування, спадщина, спадкодавець, воєнний стан, фізична особа, компенсація збитків, відшкодування шкоди, майноАнотація
Стаття присвячена з’ясуванню правової природи одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, а також відповідного особистого розпорядження стосовно цієї допомоги на випадок своєї смерті. Обґрунтована позиція, що така допомога не є елементом складу спадщини, зважаючи на притаманні їй особливості. Так, отримувачі досліджуваної допомоги, на відміну від спадкоємців, не набувають обов’язків померлого військовослужбовця та не зобов’язані повідомляти кредиторів про смерть останнього. Крім того, право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця здійснюється протягом трьох років з дня виникнення такого права, що пов’язане з датою, зазначеною у свідоцтві про смерть особи. Отримувачі одноразової грошової допомоги не збігаються з колом спадкоємців за законом першої черги.
Підкреслено, що стосовно такої допомоги не застосовується термінологія спадкового права. Зокрема, особи, які наділені правом на отримання одноразової грошової допомоги, не пойменовані як спадкоємці, час смерті чи загибелі військовослужбовця не позначається як час відкриття спадщини тощо.
Право на отримання досліджуваної допомоги виникає внаслідок смерті особи, що унеможливлює спадкове правонаступництво у цьому разі. Сутність універсального спадкового правонаступництва становить перехід прав та обов’язків від спадкодавця до його спадкоємців.
Наголошено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована на те, щоб матеріально підтримати членів сім’ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини.
Особисте розпорядження військовослужбовця на випадок своєї загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги певній особі не є видом заповіту. За своєю сутністю це особисте розпорядження наближене до розпорядження вкладника банку (фінансовій установі) на випадок своєї смерті, що визначене у ч. 1 ст. 1228 Цивільного кодексу України.
Посилання
Verkhovnyi Sud Ukrainy. (2024, March 18). Resolution of the Supreme Court in case No. 120/13997/21-a, administrative proceedings No. K/990/34410/23. https://reyestr.court.gov.ua/Review/117729907 (accessed on September 12, 2024). [in Ukrainian].
Kochyna, O. S., & Boldyreva, V. M. (2022). The impact of martial law on civil legal relations. Nove ukrainske pravo, (2), 53–58. [in Ukrainian].
Omelchuk, O. S. (2022). Obstacles in the realization of civil rights under martial law and ways to find a compromise between public and private interests. Chasopys tsyvilistyky, (45), 18–22. [in Ukrainian].
Spesivsev, D. (2022). Conceptual problems of legal regulation of civil relations under war conditions: monograph. Lutsk: Zavzhdy Poruch. [in Ukrainian].
Pechenyi, O. P. (2022). War as a factor influencing hereditary legal relations. Yurydychnyi visnyk Ukrainy, (12–15), 18–19. [in Ukrainian].
Skryabin, O. M., & Ustinova-Boychenko, H. M. (2023). Features of inheritance acceptance under martial law. Pravovyi chasopys Donbasu, (4), 59–63. [in Ukrainian].
Barankevych, A. V. (2023). Mechanism for the protection of minor’s inheritance rights under martial law in Ukraine. Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho natsionalnoho universytetu. Seriia Pravo, (78, prt. 1), 141–146. [in Ukrainian].
Verkhovnyi Sud Ukrainy (2024, May 10). Resolution of the Supreme Court in case No. 440/6725/23, proceedings No. K/990/5495/24. https://reyestr.court.gov.ua/Review/118962318 (accessed on September 12, 2024). [in Ukrainian].
Zaika, Yu. O. (2007). Hereditary law in Ukraine: formation and development: monograph (2nd ed.). Kyiv: KNT. [in Ukrainian].
Pohrebnyak, V. Ya. (2020). Emergence, transfer and termination of subjective civil rights: theoretical and practical problems: monograph. Kyiv: Alerta. [in Ukrainian].
Zaika, Yu. O., & Riabokon, Ye. O. (2009). Hereditary law: textbook. Kyiv: Yurinkom Inter. [in Ukrainian].
Spasybo-Fatieieva, I. V., Glotov, S. O., Zozuliak, O. I., et al. (2024). Unilateral transactions: monograph. Kharkiv: EKUS. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).