ПРАВОВА ПРИРОДА ДОГОВОРІВ ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ ТА ОСОБЛИВОСТІ УКЛАДАННЯ ДОГОВОРІВ В ЕЛЕКТРОННІЙ ФОРМІ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2024.55.311965Ключові слова:
договір про закупівлю, правова природа, тендер, публічні закупівлі, свобода договору, замовник, учасник, електронна система, електронна форма, електронний аукціон, електронна система prozorroАнотація
У статті на основі аналізу договірного процесу, за допомогою аналітично- го, формально-логічного та порівняльно-правового методів з’ясовано правову природу особливостей договорів про публічні закупівлі та їх відмінність від інших цивільно-правових і господарських договорів, а також досліджено особливості укладання договорів в електронній формі. Актуальність статті зумовлена вагомим значенням договорів про публічні закупівлі та вивчення особливостей укладання договорів в електронній формі для інтересів державних замовників та держави в цілому.
У ході дослідження з’ясовані властивості та характер договорів про публічні закупівлі та особливостей укладання договорів в електронній формі при аналізі дотримання принципу свободи договору від початку етапу переддоговірного процесу до моменту укладання договору про закупівлю.
При з’ясуванні правової природи договорів про публічні закупівлі та особливостей укладання договорів в електронній формі проводиться аналіз можливості застосування для вказаних договорів поняття «договору як джерела права».
За результатами дослідження встановлена прозорість та відкритість усього договірного процесу, який контролюється громадськістю та державними органами з метою задоволення потреб замовників, які діють в інтересах держави. Важливими рисами правової природи договорів про закупівлі є їх обов’язкова плановість, консенсуальність та платність. Особливим є суб’єктний склад цих договорів при конкурентному характері вказаних договорів, які укладаються здебільшого за результатами конкурентних процедур або спрощеної закупівлі. Особливу роль у цих договорах приймає держава у «якості своєрідного агента договорів». При укладенні договорів про публічні закупівлі діє принцип економічної вигідності та дотримання вимог замовника згідно чинного законодавства.
За результатами та висновками дослідження пропонується використовувати у своїй роботі учасникам договірного процесу - замовникам та учасникам (постачальникам послуг, виконавцям робіт, продавцям товару) та фахівцям в області права. За результатами дослідження пропонується доповнити статтю 640 ЦК України пунктом п’ятим, у якому визначити реєстрацію договорів про закупівлю в органах державного казначейства, яка є обов’язковою, але не зазначена в жодному законодавчому акті. Також у пункті п’ятому вказаної статті пропонується визначити момент укладання договору про закупівлю, який є відмінним від моменту укладання інших договорів.
Посилання
Yudin, Z. M. (2004). Tlumachennia dogovoru: avtoref. dis... kand. yuryd. nauk: 12.00.01. National University “Odesa Law Academy”. Odesa. 20 p. https://dspace.onua.edu.ua/server/api/core/bitstreams/ac65d5ae-129d-4724-8eaf-06a6ee6407d2/content (access date 24.06.2024). [in Ukrainian].
Shevchenko, Ya. M., Molyavko, O. M., & Sevryukova, I. F. (2000). Dogovir u tsyvilnomu i trudovomu pravi. Dovidnik (Prt. 1; 280 p.). Kyiv: Yurydychna knyha. [in Ukrainian].
Pokrovsky, B. V. (2003). Selected Works on Civil Law (404 p.). Almaty: NDI of private law KzDUU. [in Ukrainian].
Postanova Verhovnoho Sudu vid 12 travnia 2022 po spravi No 756/15123/18, opublikovana u Yedynomu derzhavnomu reiestri sudovykh rishen Ukrainy. https://reestr.court.gov.ua/Review/104330072 (access date 24.06.2024). [in Ukrainian].
Pogribnij, S. O. (2009). Mekhanizm ta pryntsypy reguliuvannia dohovirnykh vidnosyn u tsyvilnomu pravi Ukrainy: avtoref... dis. dokt. yuryd. nauk. 12.00.03. Kyivskyi natsionalnyi universytet imeni Tarasa Shevchenka. Kyiv. 36 p. [in Ukrainian].
Pro publichni zakupivli: Zakon Ukrainy vid 25.12.2015 No 922-VIII, opublikovanyi na ofitsiinomu portali Verkhovnoi Rady Ukrainy. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19 (access date 24.06.2024). [in Ukrainian].
Pro zatverdzhennia osoblyvostei zdiisnennia publichnykh zakupivel tovariv, robit i posluh dlia zamovnykiv, peredbachenykh Zakonom Ukrainy “Pro publichni zakupivli”, na period dii pravovoho rezhymu voiennoho stanu v Ukraini ta protiahom 90 dniv z dnia yoho prypynennia abo skasuvannia: Postanova Kabinetu Ministriv Ukrainy vid 12 zhovtnia 2022 No 1178, opublikovana na ofitsiinomu portali Verkhovnoi Rady Ukrainy. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1178-2022-%D0%BF#Text (access date 24.06.2024). [in Ukrainian].
Ulrich Drobnig. General Principles of European Contract Law II. https://www.cisg.law.pace.edu/cisg/biblio/drobnig.html
Kalitenko, O. M., & Stankevich, A. V. (2022). Osoblyvosti ukladannia dohovoriv pro publichni zakupivli ta mozhlyvi nehatyvni naslidky u razi porushennia pevnykh umov ta zakonu. Pravova derzhava, (48), 39–48. [in Ukrainian].
Tsyvilnyi kodeks Ukrainy: Zakon Ukrainy vid 16 sichnia 2003 No 435-IV, opublikovanyi na ofitsiinomu portali Verkhovnoi Rady Ukrainy. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text (access date 24.06.2024). [in Ukrainian].
Kodinec, A. O. (2018). Pravova pryroda dohovoru v systemi tsyvilno-pravovykh katehorii: doktrynalni tradytsii ta suchasne rozuminnia. Aktualni problemy derzhavy i prava, (80), 72–79. [in Ukrainian].
Belyanevich, O. A. (2006). Hospodarske dohovirne pravo Ukrainy (teoretychni aspekty) (592 p.). Kyiv: Yurinkom Inter. [in Ukrainian].
Vihrov, O. P. (2008). Dohovirni formy orhanizatsiino-hospodarskykh zoboviazan. Visnik hospodarskoho sudochynstva, (5), 105–109. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).