ВИЗНАЧЕННЯ ПРАВОВОЇ ПРИРОДИ ПРОГАЛИН У ЗАКОНОДАВСТВІ: РОЛЬ І ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИВЧЕННЯ ЦЬОГО ЯВИЩА
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2024.55.311969Ключові слова:
аналогія, прогалини у законодавстві, заповнення прогалин, усунення прогалин, подолання прогалин, правозастосування, правотворчістьАнотація
Стаття присвячена огляду доктринальних учень про правову природу прогалин у законодавстві, на підставі якого констатується, що не кожне наукове дослідження визначає роль і значення прогалин в системі правових явищ, що ускладнює процес класифікації правових думок з даного приводу. Зокрема, авторка статті переконує, що чітка визначеність дослідників щодо «аномальності», «нормальності», «притаманності» прогалин у законодавстві чи їх «негативний» чи «позитивний», «стимулюючий» характер є субстанцією для визначення якості та властивостей цього явища правової дійсності. З огляду на потребу у категоричних висновках з окресленого питання в роботі наводяться авторські міркування та підстави для таких тез. При цьому є наполягання на адекватному використанні термінів і понять, які, як наголошено в статті, в юридичних дослідженнях використовуються довільно, створюючи тим самим додаткові фактори складності вивчення названої правової проблеми. У висновках виокремлено таку кореляцію: «усунення» прогалин у законодавстві є швидким способом впливу на прогалину у законодавстві та здійснюється правозастосовником; «долається» прогалина у законодавстві лише в результаті законотворчої роботи законодавцем; «заповнення» прогалин у законодавстві охоплює дві названі категорії як більш ширше поняття.
Посилання
Hrodzinsky, M. M. (1948). Analogy to radyansky criminal procedural law. Vcheni zapysky Kharkivskoho yurydychnoho instytutu, 3, 3–24. [in Ukrainian].
Honchar, Yu. V. (2019). Poniattia i vydy prohalyn v zakonodavstvi Ukrainy. Aktualni pytannia reformuvannia pravovoi systemy : zb. materialiv XVI Mizhnar. nauk.-prakt. konf. (Lutsk, 14-15 cherv. 2019; pp. 36–38). Lutsk : Vezha-Druk. [in Ukrainian].
Bandurka, O. M., Holovko, O. M., Perederii, O. S. et al. (2018). Teoriia derzhavy i prava: pidruchnyk (416 p.). Kharkiv. [in Ukrainian].
Tsvik, M. V., Petryshyn, O. V., Avramenko, L. V. et al. (2009). Zahalna teoriia derzhavy i prava: Pidruchnyk dlia studentiv yurydychnykh vyshchykh navchalnykh zakladiv (584 p.). Kharkiv: Pravo. [in Ukrainian].
Krestovska, N. M., Matvieieva, L. H., Tytska, Ya. O., Atamanova, N. V., & Arabadzhy, N. B. (2021). Teoriia derzhavy i prava: navchalnyi posibnyk (193 p.). Odesa. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).