МІСЦЕ УПОВНОВАЖЕНОГО У СПРАВАХ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ З ПРАВ ЛЮДИНИ У МЕХАНІЗМІ ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ЦІЄЇ МІЖНАРОДНОЇ СУДОВОЇ УСТАНОВИ ЗА ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2411-2054.2024.56.315682Ключові слова:
відшкодування шкоди державі у зв’язку з виплатою нею справедливої сатисфакції, виконання заходів загального та індивідуального характеру, Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини, контроль виконання рішень Європейського суду з прав людиниАнотація
Стаття присвячена окресленню місця Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини у механізмі виконання рішень цієї міжнародної судової установи за законодавством України. Актуальність дослідження пов’язана із нагальною необхідністю ґрунтовного та всебічного наукового опрацювання законодавчого підґрунтя діяльності Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини за цим напрямом у зв’язку з його застарілістю та невідповідністю стандартам якості правового регулювання. Для цього, зокрема належного осмислення потребує й сама роль Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини у процесі виконання рішень Європейського суду з прав людини. За підсумками дослідження у статті обґрунтовано, що Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини: 1) координує виконання Державною виконавчою службою та Державним казначейством формальностей, необхідних для виплати відшкодування на виконання рішення Європейського суду з прав людини; 2) представляє інтереси держави в суді, звертаючись із регресною вимогою до публічних службовців про відшкодування державі шкоди, заподіяної внаслідок неналежного виконання ними їх посадових обов’язків, які призвели до ухвалення проти України рішення Європейського суду з прав людини та виплати потерпілій особі справедливої сатисфакції; 3) інформує осіб, на користь яких постановлене рішення Європейського суду з прав людини, про шляхи поновлення їх прав та основоположних свобод, у тому числі додаткові заходи індивідуального характеру, а також доведення інформації про зміст, порядок і строки виконання цих заходів до відома державних органів, які є відповідальними за виконання цих заходів; 4) контролює виконання цими державними органами відповідних заходів; 5) надає консультативну підтримку цим державним органам у процесі виконання рішення Європейського суду з прав людини.
Звернено увагу на те, що проблематика правового регулювання діяльності Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини за цими напрямами включає, зокрема: а) взаємовиключність законодавчого положення про строк на звернення до суду з позовом про відшкодування державі шкоди, що завдана у зв’язку з виплатою нею справедливої сатисфакції; б) неузгодженість порядку покладення відповідальності за цю шкоду, що встановлений Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та Законом України «Про державну службу»; в) загальна застарілість порядку взаємодії Державної виконавчої служби та Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини; г) обмеженість контрольного інструментарію Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини.
Посилання
Mukan, B. S. (2015). Functions of the Commissioner of Ukraine for the European Court of Human Rights relating to the execution of judgments and providing feedback: administrative legal aspect. Efficiency of public administration, (43), 227–235. http://nbuv.gov.ua/UJRN/efdu_2015_43_30 [in Ukrainian].
Antonova, O. R. (2023). Activities of the Commissioner for the European Court of Human Rights as an element of the mechanism for execution of judgments of the European Court of Human Rights for the period 2014-2018 in the conditions of the armed aggression of the Russian Federation against Ukraine. Current issues in modern science. Series: Public administration, 6(12), 143–152. https://doi.org/10.52058/2786-6300-2023-6(12)-143-152 [in Ukrainian].
Stukalenko, V. A. (2016). On the matter of monitoring the execution of judgments of the European Court of Human Rights. Almanac of international law, (12), 62–69. http://nbuv.gov.ua/UJRN/amp_2016_12_9 [in Ukrainian].
Law of Ukraine on enforcement procedure No. 1404-VIII (June 2, 2016). Verkhovna Rada of Ukraine. Legislation of Ukraine. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#Text [in Ukrainian].
Law of Ukraine on execution of judgments and application of the case-law of the European Court of Human Rights No. 3477-IV (February 23, 2006). Verkhovna Rada of Ukraine. Legislation of Ukraine. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3477-15/conv#o81 [in Ukrainian].
Order of the Ministry of Justice of Ukraine approving the procedure for the interaction of the State Executive Service of Ukraine and the Secretariat of the Government Commissioner for the European Court of Human Rights while ensuring the representation of Ukraine at the European Court of Human Rights and the execution of judgments of the European Court of Human Rights No. 1989/5 (September 23, 2013). Verkhovna Rada of Ukraine. Legislation of Ukraine. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1642-13#Text [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).